Wielkanoc 2020

Umiłowani Bracia i Siostry w Chrystusie!
Niech Zmartwychwstały Pan napełni serca Wasze pokojem wypływającym ze spotkania z Nim.
Niech oświeci Was swoim światłem i niech swoją mocą odwali kamień grzechów, wątpliwości i lęku z Waszych serc.
Nawet jeśli obecnie jesteśmy zamknięci z obawy – jak Apostołowie – pamiętajmy, że Uwielbiony Pan przenika mury!
On nas nawiedzi jak z wysoka wschodzące słońce!
Gdy wchodzimy w noc, noc lęku, cierpienia, śmierci czy niepewności, pamiętajmy, że światło Jego zmartwychwstania rozprasza ciemności.
Jeśli lękamy się śmierci – pamiętajmy, że myśmy już umarli w chrzcie świętym i jesteśmy w naszym Panu pogrzebani. I że z Nim wkroczymy w nowe życie!
Tak nas zachęca do wielkanocnej radości św. Grzegorz z Nazjanzu:
Pascha Pańska, Pascha, i jeszcze raz Pascha – trzykrotnie na cześć Trójcy Świętej. To jest dla nas święto nad świętami i uroczystość nad uroczystościami, o tyle wyższa od wszystkich, nie tylko ludzkich i z ziemią związanych, lecz także od świąt samego Chrystusa, które na Jego cześć obchodzimy, o ile słońce piękniejsze jest od innych gwiazd.
Bądźmy więc uczestnikami Paschy, teraz wprawdzie jeszcze w sposób figuralny, choć wyraźniej niż w Starym Zakonie – gdyż Pascha starotestamentowa, śmiem to powiedzieć, jako prefiguracja dzisiejszej figury była mniej wyraźna – ale wkrótce w sposób doskonalszy i czystszy, kiedy Chrystus, Słowo Boże, spożywać ją będzie z nami pod postacią nową w Królestwie Ojca, kiedy odsłoni i wyraźnie wyłoży to, co dotychczas tylko w małej mierze pokazał. Nigdy bowiem nie przestanie być nowe to, co dzisiaj poznajemy.
Chrystus Zmartwychwstał! Święćmy więc naszą Uroczystość pełni radości!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*